Paratiroid Bezleri ;

Paratiroid bezleri endokrin sistemin tiroidin arkasında yer alan küçük bezleridir. Normalde bir pirinç tanesine yakın büyüklük ve şekilde dört adet bez vardır. Bu resimde pembe renkli tiroidin arkasındaki hardal sarısı renginde bezler olarak görülüyor. Bu paratiroidlerin normal rengidir. Paratiroid bezlerinin temel görevi vücutlarımızdaki kalsiyum seviyelerini çok dar bir aralıkta düzenleyerek sinir ve kas sistemlerimizin düzgün fonksiyon görebilmesini sağlamaktır. Endokrin sistemin parçaları olup aynı zamanda komşu olmalarına rağmen, paratiroid ve tiroid bezleri birbirinden bağımsızdır. Paratiroid bezlerinin tek önemli hastalığı bir veya daha fazla paratiroidin aşırı aktivitesidir; bu da hiperparatiroidizm olarak adlandırılır.

Paratiroid bozukluklarını daha anlaşılabilir kılmak için, paratiroid sayfalarımızı belirli konulara ayırdım. Bir konu hakkında okuduğunuzda, istediğiniz takdirde daha fazla bilgiye ulaşabileceksiniz.

Paratiroid bezlerinin normal ve anormal fonksiyonları : Bu küçük bezler vücudun kalsiyumunu nasıl düzenliyor ?

Hiperparatiroidizm : Paratiroid hormonun aşırı üretimi kemikleri nasıl zayıflatır, nasıl böbrek taşı oluşturur ve diğer problemlere nasıl sebep olur ?

Hiperparatiroidizmin Şikayetleri : Bazen iyi hissedersiniz, peki nasıl bir problem olabilir ?

Hiperparatiroidizmin Tanısı : Eğer bu problem mevcutsa nasıl tanınır ve bu konuda ne yapılabilir ?

Hiperparatiroidizmin Tedavisi : Büyümüş, aşırı aktif bezin basitçe çıkarılması bu hastalık için kalıcı tedavi sağlayacaktır. Tedavi seçenekleri hayli başarılı olan standart cerrahi yaklaşımı ve daha yeni bir teknik olan Radyolojik Minimal Girişimsel Paratiroidektomi’yi içerir.

Radyolojik Minimal Girişimsel Paratiroidektomi nasıl yapılır ?

Paratiroid Tümörlerinin Yerleşimi : Ameliyattan önce dört bezden aşırı aktif olan bez ne zaman ve nasıl belirlenir ? Sestamibi ve SPECT için gelişmiş teknikleri içerir.

Paratiroidler Nereden Köken Alır ? : Bu sayfayı anlarsanız, paratiroid bezlerinin büyüdüklerinde bile neden bulunması zor olduğunu bilirsiniz. Normal ve anormal paratiroid anatomisini kapsar.

Osteoporoz ve Hiperparatiroidizm : Problemler nelerdir ve neler yapılabilir ? Artmış yaşın, menopozun ve kalsiyum tedavisinin etkilerini içerir.

Hipoparatiroidizm : Çok az paratiroid hormonu salgılanması çok nadirdir ve genellikle önceki ameliyata bağlı olarak gelişir.

Prof. Dr. Serkan Teksöz
Paratiroid Cerrahisi Uzmanı

Doktora Sorun

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH