Neden Endokrin Cerrahını Tercih Etmeliyim

Neden Endokrin Cerrahını Tercih Etmeliyim?

Tecrübe;

Çok sayıda çalışma, endokrin operasyonları yüksek hacimli cerrahlar tarafından yapıldığında
hastaların daha iyi sonuçlar elde ettiğini defalarca göstermiştir. Yılda 600’den fazla tiroid, paratiroid, adrenal ve nöroendokrin operasyonu gerçekleştirmek; tekrarlayan hastalıkların ameliyatları da dahil olmak üzere hem rutin hem de karmaşık ameliyatları gerçekleştirirken başarılı tedaviyi üst seviyelere çıkarmaktadır.

Endokrin cerrahları hangi hastalıkları tedavi eder?

    1. Tiroid bezi tamamen endokrin bir organdır ve tiroid kıkırdağı üzerinde gırtlağın altında yer alır. Tiroid bezinin ana işlevi, iyotun depolanması ve triiyodotironin, tiroksin ve kalsitonin hormonlarının üretilmesidir. Graves hastalığı, tiroid kanseri, guatr, MEN sendromları (çoklu endokrin neoplazi) gibi hastalıklar sıklıkla ameliyat gerektirir:
    2. Dört paratiroid, tiroidin üst ve alt kutuplarında bulunur ve paratiroid hormonunu üretir. Bu, vücutta kalsiyumun metabolize edilmesi için önemli bir düzenleyicidir. Primer hiperparatiroidizm, Sekonder hiperparatiroidizm, Tekrarlayan veya kalıcı hiperparatiroidizm, MEN sendromları durumunda Primer hiperparatiroidizm gibi hastalıklar paratiroidler cerrahi olarak tedavi edilir.
    3. Böbreküstü bezleri böbreklerin üst kutuplarında yer alır ve su, kan şekeri ve mineral dengesi için hormonlar üretir. Adrenal bezler medulla ve korteks olmak üzere ikiye ayrılır, burada korteks yukarıda bahsedilen hormonları üretir ve medulla adrenalin ve noradrenalini sentezler. Conn Sendromu (adrenal bez korteksinin iyi huylu tümörleri), Cushing Sendromu (adrenal bez tümörü veya her iki tarafta genişleme), Feokromositoma (adrenal bez medullasının bir veya iki tarafının tümörü), Tesadüfi tümörler (adrenal bezlerin endokrin-inaktif tümörü) gibi hastalıklarda ameliyat gereklidir.

Prof. Dr. Serkan Teksöz
Endokrin Cerrahisi Uzman

Doktora Sorun

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH